Doktor vs sestra. Proč nestuduju medicínu?

Od lidí ve svym okolí jsem už párkrát slyšel otázku „proč jsi nešel na medicínu, když ti to tak jde a baví tě to?“. Jednoduše – medicína by mě nebavila. Být doktorem(lékařem) je něco jiného než být sestrou(záchranářem). Doktor není ani víc, ani míň než sestra. Jsou to partneři, jejichž společným cílem je zdravý, spokojený pacient.

Lékař je odborník v oboru medicína, kdežto sestra je odborník v oboru ošetřovatelství. Oboje jsou vědecké obory, které se značně prolínají a navzájem ovlivňují. V obou lze dosáhnout akademických titulů i hodností (PhD. v oboru ošetřovatelství, celosvětově existují i docenti a profesoři v tomto oboru).

Cílem lékaře(medicíny) je zdravý člověk. Cílem sestry(ošetřovatelství) je spokojený pacient. Úkolem moderního ošetřovatelství je aktivní vyhledávání, indetifikace a uspokojování biologických, psychických, sociální a spirituálních potřeb pacienta. Cíle ošetřovatelství jsou kromě prevence a podílení se na léčbě zmírnění utrpení nemocného člověka a zajištění důstojného umírání a smrti. Toliko definice z našich učebnic 🙂

Historie ošetřovatelství

Už staří Řekové a Římané vědeli, že čistota – půl zdraví. Paradoxně, i v takovém oboru jako ošetřovatelství jsou největší pokroky díky válečné vřavě. K čemu to, že chirurg správně zašije díru, když pacientův organismus nebude mít dostatek výživy na regeneraci a ve špíně chytne infekci? A vliv lidské psychiky na rekonvalescenci byl už také vědecky dokázán. Vzpomeňte si, jaké je ležet doma s angínou, když vám níkdo neuvaří čaj a nepodá knížku. A jak se cítíte líp, když se konečně dobelháte do sprchy 🙂

Toto si uvědomovala zakladatelka moderního ošetřovatelství Florence Nightingalová (12. 5. 1820 – 13. 8. 1910), která díky zkušenostem v Krymské válce zavedla taková pravidla, jako jídlo pacientům 3x denně, pravidelnou hygienu a dbala i na sociální a duševní potřeby zraněných vojáků (zařídila knihovnu, nemocenské dávky). Snížila tak úmrtnost z 42-60% na pouhé 2%. (zdroj). Z takového rapidního snížení úmrtnosti je krásně vidět význam moderního ošetřovatelství.

Lékaři a sestry dnes

Dnešní náplň sestry je ošetřovatelská péče (ono uspokojování potřeb). Spolu s lékařem se podilí na léčbě pacienta(podávání léčiv dle indikace lékaře, péče o rány). K tomu samozřejmě musí mít i základy medicínského vzdělání (aneb klinické obory ve studijním oboru ošetřovatelství).

Jak to je v reálu (aneb jak to na praxích vidím já)? Doktor příjde, koukne do dokumentace pacienta, koukne na výsledky laboratoře, snímky ze zobrazovacích metod, (možná) šáhne i na pacienta. Pak pár minut dumá, co s tím (nezřídka se optá zkušených sester!), předepíše medikaci či výkony a zase jde o dům(oddělení/pacienta) dál. Sestra naproti tomu má „své pacienty“, o které se stará o celou svoji směnu(od 1-3 pacientů na ARO/JIP až po desítky pacientů na interních odděleních a LDN). Sestra je ten člověk, co nemocného pacienta umyje, nemohoucího nakrmí. Sestra je ten člověk, kterému se pacient svěřuje se svými strachy a obavami, se svými bolestmi. (A že je to někdy pro sestru těžké.)

Sestra je důležitým partnerem i pro lékaře. Sestra je ten člověk, kdo nad pacientem bdí ve dne v noci, 24/7/365. Sestra je ten člověk, kdo pacienta zná nejlíp, a tak může doktorovi dát všechny informace potřebné pro üspěšnou diagnózu a léčbu. Sestra se podílí i na edukaci pacienta – vysvětluje mu, co ho čeká, jak se má připravit na různé výkony, a co má dělat a jak se o sebe starat po návratu ze zdravotnického zařízení. A hlavně – sestra je ten člověk, který řeší pacientův stav – to díky tomu, že je jeho anděl, bdí nad ním(a tak může začít řešit, a zároveň zavolá doktora).

Ano, sestry jsou andělé. A to je to, proč jsem nešel studovat medicínu. Chci být anděl, který dělá dobro pro lidi, ne ten pán v bílém plášti, který jen léčí.

Sdílejte

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × three =