Patří rodiče na operační sál?

FN Motol nedávno na svém Facebookovém profilu zveřejnila příspěvek, proč nemůžou být rodiče přítomní pří úvodu do anestezie jejich dítěte. Pod příspěvkem se strhla bouřlivá diskuse, většina diskutujících s výrokem ombudsmanky fakultní nemocnice nesouhlasila, já s ní naopak souhlasím. Proč?

Vždyť tam chodí i studenti

Spousta z argumentujících, proč by tam rodiče mohli, byli zdravotnící, to mě překvapilo. Jejich argument byl že když tam chodí nepoučení studenti tak by tam mohli i rodiče. Nemyslím si, že by studenti byli nepoučení. Všechny praxe probíhají v návaznosti na probranou látku, student by tak měl vědět, jak se na sále má chovat, nehledě k tomu, že podepsal bozp, případná rizika (např. poničení nějakého zařízení) tak jdou (předpokládám) za školou a její pojistkou. Sám jsem absolvoval kus praxe na dětské anestezii a věřte tomu, že to byl skoro vždycky takový frmol, že i moje studentský ruce jsem musel přiložit k dílu, troufám si říct, že rodiče by mohli překážet..

Soustředící se personál, aneb vždyť si povídají o obědě…

Další z argumentů ombudsmanky bylo maximální soustředění operačního týmu, což někteří zdravotnící kontrovali tím, že tým u operace se baví o běžných věcech nesouvisejících se zákrokem. Ano, zažil jsem týmy řešící oběd, sem tam vtípek – ale na dospělém a u naprosto běžných zákroků. Na dětském byl tým opravdu v maximálním soustředění, nehledě k tomu, že FN Motol poskytuje superspecializovanou péči, kde je opravdu maximální soustředění na místě.

Hroutící se rodiče?

Argument proč tam nepouštět rodiče je jejich psychická (ne)odolnost. Já jsem sám dospělej chlap, budoucí zdravotník, bez dětí, a i tak jsem měl co dělat, abych ty drobátka na sálech psychicky ustál, ještě pár tejdnů po dětský anestezii jsem neměl dobrý spaní. A co teprve rodiče? Kdo by se jim věnoval v případě, že se rozbrečí? Omdlí? Jiná reakce na psychický stres?

Jinde to jde

Troufám si říct, ať tam teda jdou. Argument jinýma zeměma – je nutno vzít v potaz financování zdravotnictví tady a tam. Opravdu nejsme USA, protože by se asi většina národa nedoplatila.

Rodiče dětí na operační sál opravdu nepatří – a to zejména z důvodů klidu a bezpečí jich samých a jejich dítěte, a v neposlední řadě i zdravotnického personálu, který určitě pro jejich dítě udělá všechno, co bude v jeho silách.

Sdílejte

1 thought on “Patří rodiče na operační sál?”

  1. Tohle je hodně zajímavý! Sama ještě děti nemám, ale vím, že bych si připadala jako zrádce, kdybych své dítě na sále „opustila“, zejména, když doktorům nevěřím. Na druhou stranu jsem si vědomá toho, že operacím absolutně nerozumím, takže chyby stejně nepoznám ani nezastavím a buď mému dítěti pomůžou doktoři nebo nikdo.
    Když si to tak shrnu, jako rodič bych chtěla být u dítěte do uspání a ihned od probuzení. Po čas operace samotné bych dítě nechala v rukou doktorů a sama brečela/zvracela někde jinde stranu osamotě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

18 + fifteen =