Postapo a čas – prepper a hodinky?

Čas – v dnešní době si ho všichni uvědomujeme. Ale jaký bude mít čas význam v postapo době, v době, kdy nebudeme spěchat „na čas“ do práce, ale naší jedinou starostí bude obstarat jídlo a přežít? Všichni preppeři v diskuzích řeší témata jako nože, pěstování potravin či budování úkrytu. Ale zamyslel se někdo nad tím, jaké jsou ideální hodinky pro preppera?

Čas v postapokalyptické době

Čas jako údaj ke koordinaci skupin – s největší pravděpodobností se vrátíme do doby před nástupem moderních telekomunikací (internet a mobilní telefony). Jediná spojovací technika budou vysílačky – a ty nebudou nejspíš moc rozšířené a budou mít omezený dosah. Proto se domlouvání důležitých okamžiků vrátí opět ke způsobu „ve čtyři u staré továrny“ případně „když se za dvě hodiny nevrátím, vydejte se mě hledat“. Čas tedy bude hrát velkou roli ve fungování skupin a osad. A s tím souvisí třeba i hlídání času při pobytu v zamořeném území (pokud to, co povede k postapo bude jaderný výbuch).

Čas jako cyklus den/noc – pokud dojde k takové postapokalypse, že donutí lidstvo uchýlit se pod zem nebo dojde k takovému znečištění atmosféry, že nebude vůbec vidět sluneční svit, jediné, co bude určovat koloběh dne a noci bude čas. Tohle bylo krásně vidět v románu Metro 2033, kdy jediný indikátor, jestli je den či noc byly služební hodiny stanice.

Čas jako nástroj k určení polohy – možnosti navigace v postapokalyptickém světě budou značně omezené. Všichni si určitě pamatujeme ze skauta, jak pomocí hodinek a slunce určit jih. A historicky námořníci při navigaci na širém moři určovali polohu za pomoci polohy hvězd, tabulek a času.

Ideální hodinky pro prepepra

Záleží, na který typ události se prepper připravuje. Obecně ale některá doporučení platí pro všechny. Rozhodně je důležité vybírat hodinky z vojenských či outdoorových řad, které svým určením zaručují vyšší odolnost.

Co se týče vodotěsnosti, minimální je 100M (což je vodotěsnost do 10 metrů) – v postapo době se potápět nejspíš nebudete, ale nějaké to ponoření na dno rybníka či řeky pro vytažení nějakého pokladu se občas stane.

Luminiscenci rozhodně tritiové kapsle, které nepotřebují nasvícení a mají garantovanou svítivost většinou minimálně 25 let. Nikdy nevíte, jak dlouho budete muset žít v podzemí, a tam si prostě klasickou fluorescenci nenasvítíte.

Pohon – a to je to, co nejspíš rozhodne výrazně o ceně. Pokud očekáváme přechodné či místní „postapo“, stačí klasický bateriový strojek. Ale pokud čekáme globální konflikt či jaderný výbuch, šel bych cestou automatického strojku. Kdo vám v postapo době vymění baterku? 🙂 Zvlášt, když vám jí EMP jaderného výbuchu zničí…

Jak jsem na tom s hodinkama já?

Když jsem si před pěti lety vybíral na Helveti.cz hodinky, nepovažoval jsem se za preppera, ani jsem tak nepřemýšlel. Chtěl jsem jednoduché odolné hodinky do přírody, na střelnici, na airsoft, Zároveň jsem se chtěl vejít do rozumné částky kolem 4 tisíc, jediným požadavkem byla vodotěsnost 100M (do deseti metrů), proto jsem si vybral dnes už neprodejné Wenger Field Classic(jejich nástupce jsou Wenger Field). Jako outdoorové/miliary hodinky super, ale jako prepper mám spadeno na hodinky s tritiovou luminiscencí a ideálně automatickým strojkem.

A jaké hodinky jsou ideální pro preppera podle vás?

 

Sdílejte

2 thoughts on “Postapo a čas – prepper a hodinky?”

 1. Skvělý článek a zamyšlení nad vhodnými hodinkami pro Preppery. Z informací posledního odstavce bych mohl doporučit Traser Mil-G Automatic. Ty splní v podstatě všechny podmínky: tritiové trubice, extrémně odolné (dvojité pouzdro), vodotěsnost 300m (šroubovací korunka), safírové sklíčko a automatický strojek. http://www.hodinkytraser.cz/traser-p-6600-automatic-pro/

  Trošku méně army styl máme Traser Classic Automatic Master – http://www.hodinkytraser.cz/traser-classic-automatic-master/

  Případně ještě podobné hodinky dělá Luminox (technologie je stejná a od jedné firmy). Například oblíbené Luminox Field https://www.helveti.cz/luminox-1801bo (ve světlejší kombinaci https://www.helveti.cz/luminox-1801).

  Nebo z dražšího ranku pak třeba: https://www.helveti.cz/luminox-1526 a https://www.helveti.cz/luminox-9098

  Ještě jednou díky za Prepper zamyšlení 🙂

  Jirka z helveti.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

four × five =